Izimi in een nieuw jasje: jouw notariële akten en gegevens op één centrale plaats

17 september 2025

Izimi, de digitale kluis van de Federatie van het Notariaat (Fednot), werd vernieuwd. Met de nieuwste versie krijg jij als burger een ruimer en vollediger overzicht van je notariële documenten en gegevens. Het doel? Nog meer transparantie, rechtszekerheid en gebruiksgemak voor jou.

Wat verandert er concreet?

Naast je persoonlijke akten krijg je voortaan ook toegang tot:

  • de akten van vennootschappen waarin je bepaalde functies uitoefent;
  • de akten van overledenen waarvan je erfgenaam bent (voor akten die sinds 1 januari 2015 werden verleden);
  • een overzicht van je gegevens die geregistreerd zijn in de centrale notariële registers.

Zoals altijd kan je je documenten veilig openen, raadplegen, downloaden en bewaren in je Izimi-kluis.

Bron: Fednot

Het huis van je samenwonende partner helpen verbouwen: een goed idee?

17 september 2025

Soms gebeurt het dat partners mee investeren in een woning waarvan ze niet de eigenaar zijn. Dit lijkt op het eerste gezicht misschien onschuldig, maar investeren in het huis van een samenwonende partner kan voor grote problemen zorgen als er niets is geregeld. In dit artikel lees je welke risico’s bestaan wanneer je mee verbouwt aan het huis van je partner en hoe je je kan wapenen tegen deze problemen.

Samenwonend koppel? Zorg voor afspraken

In de wet worden geen rechten en plichten geregeld voor ongehuwde samenwonende koppels. Dit in tegenstelling tot wat geldt voor gehuwde koppels Voor deze partners legt de wet wel duidelijke vergoedingsregels vast. Omdat dit niet het geval is voor samenwonende koppels, doen zij er goed aan om duidelijke afspraken vast te leggen, vooral als er verbouwplannen zijn.

Let wel op: wettelijk samenwonende koppels  hebben wel een aantal wettelijke rechten, zoals het erven van het vruchtgebruik op de gezinswoning en inboedel bij het overlijden van de partner, maar ze hebben geen gemeenschappelijk vermogen. Dit betekent dat elke partner zijn of haar eigen vermogen behoudt, waardoor investeren in elkaars woning, zonder afspraken, risicovol blijft.

Bron: Fednot

Zorgvolmacht en beginnende dementie: waarom tijdig aanpakken cruciaal is

11 september 2025

Door de vergrijzing neemt het aantal mensen met dementie sterk toe. In de meeste gevallen gaat het om Alzheimer. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie leven vandaag ongeveer 220.000 Belgen met dementie. Dat aantal zal de komende jaren alleen maar stijgen. Met een zorgvolmacht kan je hierop vooruitlopen en tijdig bepalen wie je vermogen en persoonlijke zaken mag beheren, mocht je dat zelf niet meer kunnen.

Een moeilijke diagnose met grote gevolgen

“Ik merk dat je vaak dingen vergeet… Misschien moet je toch eens naar de dokter?”
Het is geen gemakkelijk gesprek, maar wel één dat veel families voeren. Wanneer een arts beginnende dementie vaststelt, komt die boodschap vaak hard aan. Ze verandert het leven van de betrokkene en de omgeving voorgoed. Toch is het vaak nog niet te laat om de nodige regelingen te treffen.

Bron: Fednot

 
 
Notariskantoor immo

Bekijk onze 3466 aanbiedingen

Een woning kopen in alle vertrouwen begint op notaris.be

Of ga rechtstreeks naar een vastgoedaanbod

 

Thema's

Wonen

Op het punt om een woning te (ver)kopen of te (ver)huren?

Alles over wonen

Mijn erfenis

Alles wat je moet weten over erven

Alles over mijn erfenis

Successieplanning

Met zorg zijn vermogen overdragen

Alles over successieplanning

Schenken

Aan iemand schenken

Alles over schenken

Familie

Huwen of samenwonen?

Alles over familie

Scheiden en uit elkaar gaan

Wat als je uit elkaar gaat?

Alles over scheiden en uit elkaar gaan

Ondernemen

Klaar om te ondernemen?

Alles over ondernemen

De notaris

Hoe kan de notaris je helpen?

Alles over de notaris

 

Notaris TV

Al onze video's vindt u hier

De belangen van je kinderen uit een vorige relatie veiligstellen

De belangen van je kinderen uit een vorige relatie veiligstellen